Ukrayna üniversiteleri çok avantajlı üniversitelerdir. çünkü Ukrayna da tıp üniversiteleri dünya sıralamasında 300-400. Sıradadır yani dünyanın en iyilerin arasında dır. Ukrayna tıp üniversiteleri, bu nedenle Ukrayna da  tıp okumak hem kaliteli hemde Türkiye ile kıyasla çok daha uygundur. Ukrayna tıp üniversitelerden bazıları:

V.N. National Karazin Univetsity

Kharkiv Medical National Univetsity

Sumy Medical Univetsity

Taras Shevchenko National University of Kyiv

Yukarıda belirtiğimiz Ukrayna tıp üniversiteleri her hangi bir sınava tabi tutulmadan kayıt sağlayabilirsiniz . Sadece lise diploması yeterli olup hayalinizdeki mesleği yapabilirsiniz. Ukrayna’ tıp okumak üç dilde okuma seçeneği var bunlar Rusça, İngilizce ve Ukraynaca dır.

Ukrayna’da tıp okuduğunuz;

takdirde 3. sınıftan itibaren pratik derslere başlamaktasınız, yani Ukrayna hastanelerinde dersleri görmeye başlarsınız ve teorinin dışında pratikte çok daha geliştirme imkanı sağlamaktadır.

Ukrayna’da tıp okumanın, diğer avantajı Ukrayna da tıp üniversitesinden mezun olduğunuz da diplomanız mavi diploma olup tüm dünyada tanınan diploma dır.

Ukrayna’da tıp dan mezun olunca, Türkiye’de çalışa bilmeniz için yüksek öğretim kurumunu yaptığı seviye tespit sınavından ,% 40 bir başarı yani 120 sorudan 48 doğru yapmanız gerekmektedir.

Denkliği alan öğrenciler

altı aylık bir stajdan sonra, atama hakkı doğmaktadır. Bu aldığı belgeler ile ataması için  sağlık bakanlığına teslim eder, sağlık bakanlığından onay çıkması için güvenlik soruşturmasından olumlu cevap gelmesi gerekmektedir. Ondan sonra ataması sağlanır..

Eğer öğrenci tıp ta uzmanlık okumak isterse.

Ukrayna tıp üniversitelerinden devam edebilmektedir. Uzmanlık okuyan öğrenci, Türkiye de uzmanlık sınavına tabi tutulmadan uzmanlık belgesi alabilmektedir. Sağlık bakanlığı öğrencinin belirlediği 3 üniversiteden bir tanesine gönderiyor. Öğrenci okuduğu uzmanlık dalı üzerine mülakata tabi tutulmaktadır. Eğer öğrenci kendisini hazır hissetmiyorsa, 3 ay gözlemci olabilmektedir.ve sonra mülakata girer ve bölüm başkanın onayını aldıktan sonra, uzman olarak Türkiye de çalışabilmektedir.