Spor faaliyetleri birçok öğrencisi ve altı bin personeli ile Ukrayna’nın en büyük üniversiteleri arasında yer alan Üniversitemizde; öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve geliştirmek, onlara disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora ilgi duymalarını sağlamak, enerjilerini bu olumlu yöne yöneltmek, boş zamanlarını değerlendirmek için ilgi duydukları spor dalında çalışmalarını sağlamak, spor turnuvaları vb. Faaliyetler düzenlemek, faaliyetler için ihtiyaç duyulan araç gereçler, yemek ve barınma ihtiyaçlarını planlama, grup çalışmaları ve karşılaşmalar tertip etmek , spor birlikleri kurmak, bu amaçla kurulmuş yurt dışı ve yurt içi kuruluşlarla işbirliği yaparak, bu alandaki çalışmaları yaygınlaştırmak, üniversiteyi temsilen öğrencilerin yarışma ve karşılaşmalara katılmalarını sağlamak, UE Eğitim Danışmanlık olarak Ukrayna’da Üniversitelerin tüm spor, tesis ve malzemelerinin tek elden kullanılmasını, elemanların planlı bir şekilde çalışmalarını ve bir merkezden yönetilmelerini sağlamak, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının görevleri arasındadır.

Üniversitemizde yürütülen spor faaliyetlerini üç grupta toplayabiliriz

1. Üniversite içi spor şenlikleri

2.  Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen Üniversiteler arası spor faaliyetleri

3.  Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü desteğinde Spor Federasyonları tarafından organize edilen Üniversiteler Deplasmanlı Spor Ligi.

Üniversite İçi Spor Şenlikleri

Ukrayna’da Her eğitim öğretim yılında, Üniversitemizin öğrencisi bulunan eğitim öğretim birimlerinin katılımıyla “Üniversite İçi Spor Şenliği” düzenlenmektedir. Genellikle salon futbolu, voleybol, basketbol ve masa tenisi branşlarında (bay- bayan) düzenlenen spor şenlikleri fakülte ve yüksek okullar arasında eğlenceli, heyecanlı, çekişmeli müsabakalara sahne olmaktadır.

Üniversiteler Arası Spor Müsabakaları

Üniversite Sporları Federasyonu tarafından her eğitim öğretim yılında düzenli olarak organize edilen spor müsabakalarına çeşitli branşlarda katılım sağlanmaktadır.

Üniversiteler Deplasmanlı Spor Ligi

Ukrayna’da bulunan Üniversitelerimizde Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve spor federasyonları tarafından organize edilen Üniversiteler Deplasmanlı Spor Ligine (ÜNİLİG) çeşitli branşlarda katılmaktadır. Bu güne kadar; voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi, rugbi, salon futbolu bay- bayan branşlarında katıldığımız spor oyunlarında; voleybol, basketbol, hentbol ve Rugbi branşlarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde edilmiştir. Dereceye giren takımlarımıza verilen para ödülleri ilgili federasyonlar tarafından direkt olarak sporcu ve çalıştırıcıların hesaplarına yatırılmıştır.