Türkiye’de ön lisans eğitimi alan gençlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de meslek yüksek okullarının lisans tamamlama sürecidir. Türkiye’de her yıl binlerce genç dikey geçiş sınavına girerek, okulunu lisans düzeyine tamamlamak için büyük uğraşlar vermektedir. Ancak verilen bu uğraş her zaman beklenen sona ulaşamıyor. Maalesef sınava giren gençlerin çoğu dikey geçiş sınavında istenilen başarıya erişemeyip, dil hazırlık ve intibak eğitiminden kalıyor. Sınavda gereken notu alan öğrencilerin de iki yıl daha üniversiteye gideceğinin garantisi yok. Çünkü bazı üniversiteler lisans tamamlama için öğrenci alıyor. Türkiye’de iki yıllık meslek yüksek okulu ön lisans diplomasını, dört yıllık lisans diplomasına yükseltmek için, ek olarak 3 ya da 4 sene daha eğitim almanız gerekmektedir. Ancak Türkiye’de bu kadar uğraş gerektiren bir eğitim süreci yerine, daha kolay ve etkin bir sistem arıyorsanız Ukrayna’da muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü oldukça kısa bir sürede bitirebilirsiniz.

Ukrayna’da Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Meslek Yüksek Okulu Dikey Geçiş Süreci Nasıl işliyor?

Türkiye’de lisans tamamlama sürecinin zorluğundan bahsettiğimiz üzere, siz gençleri çetin günler bekliyor. Ancak bunun yerine Ukrayna’da muhasebe ve vergi uygulamaları meslek yüksek okulu lisans tamamlama programını oldukça uygun fiyata, kısa bir sürede alabilirsiniz. Ülkemizde bu kadar engelle karşılaşan gençlerin büyük bir kısmı hiç tereddüt etmeden Ukrayna eğitim fırsatını değerlendirmek istiyor. Türkiye’de bir üniversite bitirmiş olan bu gençler yurtdışı eğitimini de deneyimlemek üzere, ikinci tercihlerini Ukrayna’dan yana kullanıyor. En çok merak ettikleri konu da orada muhasebe ve vergi uygulamaları lisans tamamlama sürecinin nasıl ilerlediği. Ukrayna’da bu sistemin bir parçası olmak için, Türkiye’deki gibi sınavlara girmenize gerek yoktur. Hali hazırda bulunan ön lisans diplomanızla birlikte UE Eğitim Danışmanlığı bürolarına gelerek bu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruda UE EğitimDanışmanlığı siz öğrencilere hizmet vermekten mutluluk duyacaktır.

Ukrayna’da Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Meslek Yüksek Okulu Lisans Tamamlama İçin Gereken Diğer Evraklar Nelerdir?

Ukrayna’da muhasebe ve vergi uygulamaları meslek yüksek okulu lisans tamamlama programına katılmak sizin de hayalleriniz arasındaysa, gitmeden önce yerine getirmeniz gereken bazı görevler var. İlk olarak kayıt yapabilmeniz için aşağıda yer alan belgelerin elinizde olması gerekir. Aksi taktirde başvuru yapamayabilirsiniz.

  • Ön lisans diplomasının aslı ve noterden alınan tasdikli sureti (Apostilli)
  • Ön lisans not dökümü ve yıl sonu notları (Apostilli)
  • Adli sicil kaydı (Apostilli)
  • Sağlık raporu (tek doktor imzası olması yeterli olacaktır, ayrıca Apostilli olmalıdır.)
  • Pasaport ve fotokopisi (pasaportunuzun en az iki yıllık olması önerilir ama dilerseniz daha uzun da alabilirsiniz)
  • Taahütname; Ailesinin yaşam masraflarını karşılayacağına dair gereklidir. (Noter onaylı ve Apostilli olmalıdır.)
  • İkametgâh zorunludur. (Nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz, Apostilli olması gerekmektedir.)
  • 6 adet güncel fotoğraf. (Son altı ay içinde çektirilmiş olmalıdır.)

Ukrayna’da Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Meslek Yüksek Okulu Lisans Diplomanıza Denklik Alma Süreci

Ukrayna’da muhasebe ve vergi uygulamaları meslek yüksek okulu lisans tamamlama işlemi için Ukrayna mevduatı gereği, yerine getirilmesi gereken bazı adımlar var. Türkiye’de alınan iki yıllık ön lisans diploması için Ukrayna’da denklik almak zorunludur. Alacağınız denkliğin işlem süresi ortalama olarak 3 -9 ay arasında değişmektedir. Denklik başvurusuyla uğraşmak istemiyorsanız, sizi düşünen UE Eğitim yerinize her türlü prosedürü halledebilir. Akabinde diploma için ödenmesi gereken harç bedeli ve hizmet tutarı işlemleri bittikten sonra denkliğinizi alabilirisiniz.