Ukrayna’da elektrik elektronik meslek yüksek okulu mezunları, Türkiye’de ulaşamadığı birçok ayrıcalığa ve lisans tamamlama şansına çok kolay bir şekilde erişmektedir. Günümüzde hemen hemen her gencin en büyük ideali bir üniversiteye yerleşmek oldu. Kimi iki yıllık kimi de dört yıllık üniversiteleri bitirerek iş dünyasında kendine bir yer bulmaya çalışıyor. Ancak iki yıllık mezunları, ön lisans sürecinden sonra; üniversite hazırlık zamanlarında olduğu gibi zorlu bir sınav maratonu daha bekliyor. Türkiye’deki gençler özellikle dil eğitimini vermekte oldukça zorlanıyor. Dikey geçiş için bu kadar enerji ve emek sarf edip, sonucunda yine üniversite tarafından kabul edilmeme gibi bir sorunla karşılaşmak istemeyen mezunlar ise yurtdışında bu eğitimi almayı tercih ediyor. Bu konuda en kaliteli ve en ulaşılabilir ülke elbette Ukrayna oluyor. Ön lisans mezunları Ukrayna’da sadece elektrik elektronik üzerine teorik dersler almıyor. Bunun yanı sıra dersler yabancı dil olduğu için belli bir düzeyde Rusça, İngilizce ve Ukraynaca öğrenerek burada lisanlarını tamamlıyorlar. Donanımı bununla da sınırlı kalmayan üniversite öğrencileri, pratik ve staj yapmak için Türkiye’ye kıyasla oldukça üst düzey imkanlara erişiyor. Siz de UE Eğitim ile iletişime geçerek bu avantajlardan yararlanmak için acele edin.

Ukrayna’da Elektrik Elektronik Meslek Yüksek Okulu Lisans Tamamlama Süresi Ne Kadar?

Ukrayna’da elektrik elektronik için dikey geçiş sistemine dahil olmak isteyen ön lisans mezunları, lisans tamamlama süresinin uzun olmasından endişeleniyor. Bu konuda gençlerin sıkıntı çekmesine gerek yok. Çünkü dikey geçiş işlemlerinde alınması gereken eğitim süresi, Türkiye’deki gibi iki yıllık bir süreçten geçiyor.

Ukrayna’da Elektrik Elektronik Meslek Yüksek Okulu Dikey Geçiş Süreci Nasıl işliyor?

Ukrayna’da elektrik elektronik meslek yüksek okulu mezunlarının dikey geçişten yararlanması için yapması gereken bazı işlemler var. Öncelikle şunu belirtelim ki, Ukrayna’da Türkiye’deki gibi zor bir prosedür ve sınava hazırlık aşamasıyla karşılaşmıyorsunuz. Ülkemizde bu sınav sürecinden geçseniz bile üniversitenin sizi alacağının garantisi yok. Durumu önceden gören gençler, çözüm yolları ararken Ukrayna’daki dikey geçiş sistemini fark ediyorlar ve bu sayede bugün UE Eğitim gibi danışmanlık hizmetleri sizleri bu hayale kavuşturuyor. Bu sisteme dahil olabilmek için elinizde ön lisans diplomanızın bulunması yeterli olacaktır. Daha sonra UE Eğitim bürolarına gelerek dikey geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.