Ukrayna’da Üniversite eğitiminize en büyük destekçiniz danışmanlık firmanız dır. Aşağıdaki konular, UE Eğitimin    konusunda uzman danışmanlarının tecrübeleri ile saptanmış olup, öğrencilerimizin bu süreçte karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek üzere derlenmiştir:

 1. Mutlaka sözleşme imzalayın:

Sözleşme kapsamının; Ukrayna’da Üniversite öğreniminize başlayabilmeniz için tüm süreci içeriğinden ve öğreniminize başlayana kadar size ekstra hiç bir ücret çıkarılmayacağından emin olun.

Ukrayna Üniversite başvuruları esnasında  danışmanlık hizmeti sunar. Sözleşme içeriği, ilk gidiş paketi biçiminde düzenlenmiştir. İster hazırlık eğitimine gidiyor olun, isterseniz dil yeterliliği alarak doğrudan lisans eğitiminize başlıyor olun; Ukrayna’da eğitiminize başlayabilmek için gerekli tüm hizmetlere dair masraflar paket içeriğine dahil edilmiştir.

Örnek paket içeriği:

Hazırlık Paket Program Fiyatlarına Dahil Olanlar:

 1. 1 akademik yıl hazırlık eğitimi ve ücreti
 2. 1 yıllık devlet yurdu konaklaması ( 3-4 kişilik odalarda.)
 3. 1 yıllık oturum izni
 4. 1 yıllık devlet sağlık sigortası
 5. Evrakların Ukraynaca’ya tercümesi ve noter tasdik işlemleri
 6. Vize harç ücretinin ödenmesi
 7. Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 8. Seyahat sağlık sigortası
 9. Okul kabul mektubunun başvurusu
 10. Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 11. .Okul kayıt ücretlerinin tarafımızca ödenmesi
 12. Ukrayna’da kullanılabilir telefon hattı (5gb İnternet, Lifecell arası sınırsız konuşma, 150 dk diğer yönlere)
 13. Hava limanı karşılama
 14. Okul ve yurt transferi
 15. Şehir oryantasyonu ( tarihi yerler, yemek yenilebilecek yerler, ulaşım ve şehir hakkında detaylı bilgi)
 16. Kurs bitiminde hazırlık sertifikasının alınması
 17. İstenilen üniversite de istenilen bölüme hazırlık sonrası 1. Sınıf kayıt işlemlerinin yapılması
 18. Ukrayna ve Türkiye ofislerinden 4 yıl danışmanlık

2. Sözleşme imzalamadan önce pasaport, lise diploması ve transkript fotokopinizi hiçbir acenteye göndermeyin! Kabul başvuruları bu belgeler ile yapılır. Kabul Mektubu alındıktan sonra yetkili acente ve okul izni olmadan iptal yapılamadığından; kabul belgesini alan acente ile sürece devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Öncesinde hizmet içeriğinin netleşmemiş olması durumunda, ilgili süreçte karşınıza ilave yüksek ücret talepleri çıkabilir. Maalesef herhangi bir Ukrayna Üniversitesinde kabulünüz var ise, Ukrayna Hükumeti ikinci bir başvuru yapmanıza izin vermez.

3. Yapacağınız sözleşmede, ödeyeceğiniz ücret, ödeme planı ve bu ödeme karşılığında acentenin sizlere vereceği hizmetler madde madde açık bir şekilde belirtilmiş olması gerekir. Ucu açık maddeler her yöne çekilebildiğinde dolayı sizlerden ilave ücret talep edilmesine karşı duyarlı olun. Vize ve okul başvuru ve kabul süreçleri için ödeyeceğiniz ücretler haricinde danışmanlıktan kaynaklanan ilave bir bedel ödemeyeceğinizi sözleşmede belirtilmiş olmasına mutlaka dikkat edin.

4. Ukrayna’da devlet yurtlarının %60 oranla Türkiye standartlarının çok altında konaklama olanakları sunduğunu mutlaka göz önünde bulundurun.

5. Hazırlık veya lisans eğitimi alacağınız şehri mutlaka araştırın! Resmi dil Ukraynaca olduğundan, konuşulan dilin %99 oranında Rusça olduğu ve İngilizce dil bilme oranının daha yüksek olduğu öğrenci dostu şehirleri (örneğin Odessa, Kharkiv, Kiev) seçmek; adaptasyon sürecinizde büyük destek sağlayacaktır.