Yurt dışında uygun fiyatlarla üniversite okumak

Yurt dışında mimarlık ve mühendislik alanında eğitim alabileceğiniz binlerce seçenek mevcut ancak bunların içinde en uygun olanını bulmak için birkaç kıstas var. karşımıza maliyet, kabul sınavları, lise not ortalaması, YÖK DENKLİĞİ, mezuniyet sonrası iş bulma imkanı ve eğitim dili gibi bir çok kriter sıralayabiliriz.

Ukrayna’nın köklü ve yapı alanında en iyi üniversitelerinden biri olan Kharkiv Ulusal Yapı ve Mimarlık Üniversitesi eğitim almak, yukarıda bahsettiğimiz kriterlerin hemen hepsini karşılayacak bir avantaj sağlamaktadır. Hiçbir üniversite sınavı şartı ve lise not ortalaması aranmaksızın, Mimarlık veya İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim alabilirsiniz. Mezuniyet sonrasında YÖK denkliği ve Avrupa birliğinde geçerli olan bir diplomaya sahip olmak için ofislerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.ueegitim.com/bize-ulasin/

Ukrayna Mimarlık ve Mühendislik Eğitim Ücretleri

Ukrayna’da eğitim alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, eğer eğitim dili İngilizce olacaksa mutlaka kontenjan sınırı Rusça eğitim alınan bölümlere göre daha kısıtlıdır.

Bölüm Ücretleri

İngilizce Mimarlık                   : 2600 USD

Rusça Mimarlık                       : 2050 USD

İngilizce İnşaat Mühendisliği : 2600 USD

Rusça İnşaat Mühendisliği     : 2050 USD

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri

Ukrayna’da üniversite eğitimi alırken 3 farklı tipte konaklama seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki ve en ekonomik olanı, devlet yurtlarıdır. Devlet yurtları aylık 35 Dolar’dan başlıyorken özel yurtlar 80 Dolar’dan başlamaktadır. Ev kiralamak istersek aylık 200 USD civarı çıkmakta, buna karşın evler eşyalı dır.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da eğitim alırken bir öğrencinin konaklama giderleri hariç yaşam şekline göre yaklaşık 200 Dolar’dan başlamaktadır ve yaşam şekline göre daha da yükseklere çıkmaktadır ancak Ukrayna genel olarak yaşam maliyetleri en düşük ülkelerden biri olduğu için 200 USD civarı bir maliyetle kaliteli bir yaşam sürmek mümkündür.

Kharkiv Şehri

Ukrayna’nın ikinci en büyük şehri olan Kharkiv, Doğu Avrupa’nın öğrenci başkenti ve Ukrayna’nın sanayi şehridir. Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve nüfusu 3 milyon üzerinde Olan şehirdir. Ayrıca iklim olarak Ukrayna geneline göre daha ılımandır. Günlük konuşma dili ve eğitim dili Rusça olan Kharkiv şehrine Türk vatandaşlar sadece yeni kimlik kartları ile ülkeye giriş yapabilmektedirler.