Ukrayna’da üniversite okumak son yıllarda Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir durumdur. Bunun birden fazla sebebi vardır. birinci nedenUkrayna’da üniversite okumak isteyen öğrencilerden YKS şartı istenmemesi . diğer neden ise, kesinlikle ülkedeki eğitim kalitesi, Ukrayna’daki üniversitelerin YÖK VE AB denkliğinin oluşu ve Ukrayna’da üniversite eğitiminin diğer ülkelere kıyasla daha uygun fiyatlı oluşudur.

İşte Ukrayna’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden:

  1. Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta ve rahatlıkla denklik alınabilmektedir.
  2. Ukrayna’da üniversite okumak için öğrencilerin ödeyeceği yıllık harç fiyatları ve yaşam maliyetleri oldukça ekonomiktir.
  3. Ukrayna bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, Ukrayna’da üniversite okumak için YKS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul alınabilmektedir.
  4. Ukrayna halkı aynı zamanda kültür ve sanata önem veren bir ülkedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi alan öğrenciler farklı bir vizyon ve kişisel gelişim kazanır.
  5. Ukrayna konsolosluğu, Ukrayna’da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilere vize alımında zorluk çıkarmaz.
  6. Odessa, Kharkiv, Sumi gibi öğrenci şehirlerinde eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça olup, aynı zamanda günlük yaşamda da Rusça konuşulmaktadır.
  7. Tıp ve Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.
  8. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli ve aynı zamanda eğlenceli bir atmosfer mevcuttur.
  9. Ukrayna Türkiye arasında pasaport olmadan kimlik ile giriş çıkış yapılabilmektedir.
  10. Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.