Üniversite sınavından beklediği sonucu alamayanlar, tercihlerinde istedikleri yere yerleşemeyenler veya açıkta kalanlar için güzel bir haberimiz var.

 Yurt dışında üniversite eğitimi için bir çok ülkede sınavlara girme zorunluğu bulunmamaktadır. Ayrıca ilk 500 ve ilk 1000 ile ilgili YÖK tarafından alınan kararların tamamı kaldırılmıştır.  Artık öğrencilerin YÖK denkliği alabilmesi için YKS gibi sınavlara girmeleri gerekmemektedir. Öte yandan yurt dışında bulunan üniversitelere giriş koşulları arasında da ÖSYM sınavları bulunmamaktadır. Bir başka da YKS sınavına girmeden yurt dışında üniversite eğitimi alabilirsiniz.  Son 5 senedir Ukrayna’da üniversite eğitimi en çok tercih edilen ülkelerdendir Ukrayna’da Üniversitelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

  • Tıp – 3500 $
  • Eczacılık – 3850 $
  • Diş Hekimliği – 4000 $
  • Hukuk – 2000 $
  • İşletme – 1800 $
  • Uluslararası İlişkiler – 2000 $
  • Dünya Ekonomisi – 2000 $ 
  • Psikoloji – 2000 $ 

       Ayrıca hem ekonomik hem de dünya sıralamalarında çok iyi üniversitelere sahip Ukrayna’da  sınavsız üniversite eğitimi almak mümkündür. Ukrayna ekonomik şartları, iyi eğitimi, ülkemize mesafenin yakın olması, insanların bize karşı iyi düşüncede olması diğer ülkelere göre daha çok tercih ediliyor. Dünya’da ilk 1000  içerisinde bulunan V.N Karazin National University, Harkov Politeknik, Harkov Yapı ve Mimarlık, Taras Şefçenko, Ulusal Uzay ve Uçak Üniversitesi gibi kurumlar  Türkiye’den öğrencileri sınavsız olarak almaktadır. Ukrayna’nın ortalama üniversite eğitim maliyetleri yıllık 1300 – 4000 USD arasında değişmektedir. Yine Ukrayna’nın  yaşam maliyetleri diğer ülkelere göre çok daha düşüktür. Ayrıca Türkiye’ye oranla bu ülkelerde Mimarlık, Tıp, Mühendislik eğitimi almak için koşullar daha uygundur. 

Ukrayna’da bulunana üniversiteler ve giriş koşulları ile ilgili bilgi almak için danışmanlarımız ile irtibat kurabilirsiniz; 

İnfo@ueegitim.com veya  03123267676 – 05322409031

       Mezuniyet sonrası YÖK denkliği alabileceğimden nasıl emin olabilirim ?

       Danışmanlarımız ile bir üniversiteye karar verdikten sonra ilgili üniversiteyi YÖK ün tanıdığından emin olmanız gerekmektedir. Bunun için YÖK denklik birimi bir ücret karşılığında başvuru kabul etmekte ve gideceğiniz eğitim kuruluşunun YÖK listelerinde olup olmadığını size resmi olarak teyit etmektedir.